Gebelik

Gebelik Testinde Silik Çizgi Ne Anlama Geliyor?

Bebek sahibi olmak isteyen anne adayları için ilk haberci niteliği taşıyan gebelik testi bazen silik çizgiyi göstermekte ve bunun ne anlama geldiği merak konusu olmaktadır.

Peki, gebelik testinde silik çizgi ne anlama geliyor? Eğer hamilelik testi yapıldıysa ve ortaya çıkan sonuç silik çizgi şeklindeyse bu durumda hamile olmanın işaretidir. Ancak çizginin silik olması genelde anne adaylarında şüphe uyandırır ve bu durumda yapılacak en doğru davranış bir uzmana danışmaktır. Uzmana danışmaya ek olarak yapılan testin tekrarlanması da tavsiye edilir. Yaklaşık iki hafta sonra yapılan hamilelik testlerinden daha verimli sonuçlar elde edilebilir.

Gebelik Testinde Silik Çizgi

Gebelik testleri gebelik hormonu olarak tanımlanan Beta HCG’nin idrarda saptanması ile çalışır. Bu hormonun belli bir oranın üzerine çıkması gebelik testinde çıkan çizgilerin rengini belirlemektedir. Hamileliğin kesin var olarak tanımlanması için test sonucu iki tane çizginin çıkması gerekir. Bazı durumlarda bu çizgilerden biri soluk renklerde olabilir. Bu durum hamileliğin henüz çok erken bir dönemde olduğunu işaret etmektedir.

Hamilelik testi sonucu silik çizgi çıkmasının diğer bir anlamı ise düşük gebelik ile ilgili durumları haber verebilir. Bu silik çizgi kimyasal gebelik düşük gibi anlaşılabilir. Hatta bazı uzmanlar tarafından silik çizgi hamileliğin hiç olmadığı şeklinde de yorumlanmaktadır. Tüm bu yorumları kesin sonuca bağlamak adına ilk testten birkaç gün sonra yeniden test yapmakta yarar vardır. Buna ek olarak kanda gebelik testi yapılması da daha doğru sonuçları vermektedir. Gebelik testi yapıldığında bazen tek çizgi meydana gelebilir. Bu tek çizgi ya hamileliğin hiç olmadığı ya da testin çok erken yapıldığı anlamına gelir. Bundan dolayı ideal dönemin beklenmesinde yarar vardır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu