Gebelik

Gebelik Testinde Silik Çizgi Çıkması Ne Anlama Gelir?

Gebelik Testinde Silik Çizgi Çıkması Ne Anlama Gelir? Gebelik testinde silik çizgi çıkması hamileliğin var olduğu anlamına gelmektedir. Hastanın en kısa sürede kan testi yaptırması tavsiye edilir.

Gebelik testinde silik çizgi çıkması birçok anne adayını heyecanlandırır. Gebeliğin olup olmadığını anlamak için adet gecikmesinden bir iki gün önce ya da sonra yapılan ev tipi gebelik testlerinde sonuçların pozitif olduğu çift çizgi çıkmasıyla anlaşılır. Bazen belirgin olan çift çizgi, bazen de silik bir şekilde belirmektedir. Bu durumda hamile miyim değil miyim merak eden kadınlar birkaç gün daha bekleyerek doktora gidebilir.

Doktora gidildiğinde kan ve idrarda testler yapılarak gebeliğin tespit edilmesi netleşir. Beta HCG adı verilen bu testlerin pozitif sonuçlanmasıyla, hastanın gebe olduğu anlaşılır. Ancak gebeliğin kesinleşmesi için birkaç hafta daha geçmesi gerekecektir.

Gebelik Var Mı Yok Mu?

Yine de kanda yapılan gebelik testi gebelik var mı yok mu net olarak ifade etmez. Gebelik tanısının koyulması için bebeğin kesesi ve kalp atışlarının ultrasonla görülmesi gerekecektir. Bunun için gebelik haftasının biraz ilerlemesi gerekecektir. Bu ilerleme sonucunda gebeliğin varlığının tespit edilmesi de mümkün olacaktır. Özellikle 5. Haftadan itibaren gebeliğin tespit edilmesi mümkün olacaktır. Gebeliğin belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

  • Beklenen adet tarihinin gecikmesi
  • Uykuya eğilim
  • İştah artışı/ iştah kapanması
  • Mide bulantısı, kusma gibi şikayetler
  • Kokulara karşı aşırı duyarlılık
  • Değişen ruh halleri

Herkeste değişen ve şiddeti farklı olan gebelik belirtileri her gebelikte de farklı olabilir. Bu yüzden aynı kadının farklı hamileliklerinin belirtileri de son derece farklı olabilir.

Gebelik Testi En Erken Ne Zaman Sonuç Verir?

Gebelik testi genelde kadınların adet gecikmelerinden sonra doğru sonuç vermektedir. Eczanelerde 5 TL’den başlayarak markasına göre değişen bu testlerin temin edilmesi mümkündür. Evde yapılan gebelik testleri gibi, idrarda da bazı detaylar göze çarpar. Mesela idrarın köpüklü olması gibi birçok durumlar da gebeliğin belirtileri arasındadır.

Gebelik testinin sonuç vermesi için beklenen adet tarihine bir iki gün yakın olmak ya da bu tarihi geciktirmek gerekir. Yoksa tek çizgi çıkabilir ve sonuç doğru olmayabilir. Evde yapılan gebelik testleri günümüzde genelde doğru sonuç vermektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu