Gebelik

Gebelik Döneminde Hangi Testler Yapılmalı?

Anne adaylarının en çok merak ettiği konulardan biri de gebelik dönemin de hangi testlerin gerekli olduğudur, bu yazımızda bu konuyu inceleyeceğiz.

Hamilelik, bir canlının anne rahminde oluşarak geliştiği ve doğum ile hayata gözlerini açtığı bir dönemdir. Bu süreçte oluşabilecek olumsuz sonuçlara veya anne adayının taşıdığı çocuğun sağlığını etkileyecek etmenlere, hastalıklara karşı daha dikkat edilmesi noktasında, yapılması oldukça gerekli görülen laboratuar testleri vardır. Bu testler, hamileliğin oluşumundan bebeğin doğumuna kadar hamileliğin kontrollü seyri süreci ile anne adayının durumu hakkında bilgi edinmemizi sağlar. Testlerin bir kısmı rutin olarak hamileliğin seyri döneminde belirli zamanlarda uygulanır bazısı ise ortaya çıkabilecek ya da meydana gelebilecek herhangi bir problemin çözümüne yönelik uygun zamanlarda kullanılır.

Gebelik Döneminde Yapılacak İlk Test Hangisidir?

Gebelik döneminde anne olmaya aday kişiye ilk uygulanacak test, hamilelik testidir. Gerçekten hamile olup olmadığını tespit etmek için uygulanır. Döllenme ekseriyet de yani çoğunlukla kadının adet döneminin ortasında gerçekleşir ve hamilelik testi ise döllenme gerçekleştikten yaklaşık 15-20 gün sonra ancak yapılabilir. Kadının adet görmesinin gecikmesi ile tam bir sonuç elde edilmiş olur. Bu testler genellik ile idrardan yapılsa da şüphe esnasında tam emin olunabilmek için idrar ile beraber kanda da yapılabilir.

Hamileliğin İlk Dönemlerinde Anneye Yapılacak Testler

  1. Kan Grubunu belirleme işlemi yapılmalı, Şayet annenin kan gurubu bilinmiyorsa tespit edilmeli. Annenin kan grubu Rh- babanın kan grubu Rh+ ve dünyaya gelecek çocuk Rh+ olursa dikkat edilip ve doğumun ardından özel bir iğnenin yapılması ve annenin Rh- olması durumlarında meydana gelebilecek kan uyuşmazlığından dolayı kontrol altında tutulmalıdır.
  2. Kan sayımı (hemoglobin) testi yapılmalı, kansızlık (anemi) hastalığı var mı yok mu anlaşılması için gereklidir.
  3. HIV virüsü, hepatit B enfeksiyonlarının incelenmesi
  4. CMV virüsünün taraması yapılmalı, anne karnında bebeğin ölümüne yol açan bu virüs ilk başlarda gribal enfeksiyon olarak kendini gösterse de dikkat edilmelidir.
  5. İdrar tahlili yapılmalı, şeker ve protein oranları incelenerek gebelik döneminde oluşabilecek hastalıklardan olan, hipertansiyon veya diyabet teşhisi için gereklidir
  6. Bağışıklık sisteminin kontrolüyle kızamçık hastalığına karşı direnç artırılmalı.
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu