Diyet

Gaps Diyeti Nedir, Nasıl Uygulanır, Etkileri Nelerdir?

Gaps Diyeti Nedir, Nasıl Uygulanır, Etkileri Nelerdir? GAPS diyeti, bağırsak sağlığını iyileştirmek için geliştirilen bir diyettir. GAPS diyetinin çıkış noktası, otizm, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, şizofreni, OKB, bipolar bozukluk, romatoid artrit, tiroid bozuklukları gibi birçok sağlık probleminin bağırsakların düzgün çalışmamasından kaynaklandığı düşüncesidir. Ancak şimdiye kadar bu düşünceyi kanıtlayan herhangi bir bilimsel veri elde edilememiştir.

Gaps Diyeti Nedir, Nasıl Uygulanır, Etkileri Nelerdir? GAPS diyeti bağırsakları iyileştirerek fiziksel ve zihinsel rahatsızlıkların tedavi edilmesini hedeflemektedir. GAPS diyetinde bağırsakların düzgün çalışmasını teşvik eden besinler tüketilir.

GAPS Diyeti Nasıl Uygulanır?

GAPS diyeti temelde 3 aşamadan oluşan bir diyettir. Bunlar; giriş diyeti, tam GAPS diyeti ve yeniden başlama diyetidir. İlk aşamada, GAPS diyetine başlamadan, yani tam GAPS diyetine geçmeden önce, bağırsak tedavi edilir. Giriş diyetinde bağırsak duvarında çatlaklar varsa bunların tedavi edilmesi için çorba, et suyu ve fermente edilmiş besinler tüketilir. Giriş diyeti toplamda 6 aşamadan oluşmaktadır. Her yeni aşamada, bir önceki aşamadaki besinlere ek olarak beslenme programına yeni besinler eklenir. Aşamalar arasında sindirim problemleri yaşayan kişiler bir sonraki adıma geçmemelidir. Bu aşamaların tamamlanması ise en az 6 hafta, en fazla 1 yıl sürmektedir.

 

  1. Aşama: Ev yapımı et suyu, et suyu ile yapılmış çorbalar, probiyotik besinler, zencefil çayı.

 

  1. Aşama: 1. aşamaya ek olarak et ve sebzeli güveç yemeği, yoğurt, kefir, sebze suyu, fermente edilmiş balık, lahana turşusu.

 

  1. Aşama: Bir önceki aşamaya ek olarak avokado.

 

  1. Aşama: Bir önceki aşamaya ek olarak ızgara et, soğuk preslenmiş zeytinyağı, taze sıkılmış meyve suları, ekmek, yer fıstığı.

 

  1. Aşama: Bir önceki aşamaya ek olarak elma püresi, marul, salatalık, çiğ sebzeler.

 

  1. Aşama: Bir önceki aşamaya ek olarak çiğ elma, çiğ meyveler, bal.

GAPS Diyeti

Tam GAPS diyetinin en az 2 yıl boyunca uygulanması gerekiyor. GAPS diyetinde giriş aşamaları tamamlandıktan sonra her gün tüketilen besinlerin yüzde 85’inin et, balık, et suyu, fermente edilmiş gıdalar, yumurta, taze sebze ve meyvelerden oluşması gerekiyor. Diyet boyunca şeker, işlenmiş gıdalar, konserve yiyecekler, tahıllar, koruyucu madde içeren besinler, soya, nişasta, laktoz içeren ürünler ile hazır gıda ve meyve suları tüketmemek gerekiyor.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu