Teknoloji

Fazla Radyasyon Yayan Teknolojik Akıllı Telefonlar

Fazla Radyasyon Yayan Teknolojik Akıllı Telefonlar Hangileridir? Son zamanlarda yapılan bir araştırma, kullanılan akıllı telefonlar arasında en fazla radyasyon yayanları tespit etmektedir. Liste kapsamında yer alan bazı akıllı telefonların satışları, Türkiye içerisinde hala devam etmektedir.

Fazla Radyasyon Yayan Teknolojik Akıllı Telefonlar Hangileridir? Televizyon ekranı gibi akıllı telefonların da radyasyon gibi zararlı salgılar yaydıkları bilinen bir gerçektir. Hemen her elektronik cihaz radyasyon yaymaktadır. Seviyeleri farklı olsa da, kullanıcılarına belli miktarlarda radyasyon geçirmektedir.

Bilimsel verilerin ışığında ve insan sağlığına etkisine göre, radyasyon oranının kabul edilebilirliğine dair de bir seviye bulunmaktadır. Ön görülen seviyenin ne denli aşıldığı ile alakalı da bildirimler gelmektedir. FCC adlı Amerikan Federal İletişim Komisyonunun yaptığı açıklamaya göre, akıllı telefonların salgıladığı radyasyonun insan yaşamına ve sağlığına ne denli zarar verdiğine dair güvenilir bir bilimsel kanıt bulunmamaktadır.

Türkiye Piyasasında Yoğun Radyasyon İçeren Telefonlar

Yapılan açıklamalara rağmen yine de insanlar tarafından akıllı telefonların radyasyon seviyeleri konusu merak edilmektedir. Konuda zaman içerisinde birçok araştırma da yapılmaktadır. Bankless Times tarafından Almanya Federal Radyasyon Ofisi verilerine dayanılarak gerçekleştirilen bir araştırmaya göre, en yoğun olarak radyasyon yayan akıllı telefonlar belirlenmiştir. Yoğun olarak radyasyon yaydığı tespit edilen akıllı telefonlardan bazıları Türkiye içerisinde satılmazken, bazıları ise iç pazarda kendine yer bulmaktadır.

Bankless Times tarafından gerçekleştirilen bu araştırmada, Android özellikli akıllı cihazlar üstünde yapılan incelemede, SAR değerleri temel alınmaktadır. Amerikan Federal İletişim Komisyonu, SAR değeri olarak bir üst sınır tespitinde bulunmuştur. Üst sınır değeri olarak ise kilogram başına 1.6 watt tespit edilmiştir. Araştırma listesinde yer alan 10 telefondan dokuzu, bu seviyenin altında yer almaktadır.

Araştırmaya konu akıllı telefonların radyasyon ölçümleri listesinin en tepesinde, Motorola Edge akıllı telefonu gelmektedir. Telefon 1.79 SAR ölçüsü ile en yoğun radyasyon salgılamada lider konumundadır. Bu modeli ise sırası ile;

  • ZTE Axon 11 5G 1.59 SAR,
  • OnePlus 6T 1.55 SAR,
  • Sony Xperia XA2 Plus 1.41 SAR,
  • Google Pixel 3XL 1.39 SAR,
  • Google Pixel 4a 1.37 SAR,
  • Oppoe Reno5 5G 1.37 SAR,
  • Sony Xperia XZ1 Compact 1.36 SAR,
  • Google Pixel 3 1.33 SAR,
  • OnePlus 6 1.33 SAR değerleri ile sıralanan akıllı cihazlar takip etmektedir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu