Yaşam

Facebook Milyonlarca Kullanıcının Hesabını Sildi!

Bir süredir güvenlik sorunları ile başı dertte olan Facebook yayınladığı rapor ile 2018 yılının ilk çeyreğindeki istatistikleri açıkladı.

583 Milyon Sahte Hesap Silindi

Son zamanlara güvenlik açıkları sebebiyle kullanıcılarının güvenini kaybetmeye başlayan Facebook çalışmaya devam ediyor. Yaptığı son açıklama ile 2018’in ilk çeyreğinde silinen hesapların sayısının 583 milyon olduğu açıklandı. Güvenlik zafiyetine fırsat vermek istemeyen Facebook sahte hesaplarla sıkı bir şekilde mücadele ediyor.

Facebook tarafından yayınlanan Toplumsal Standartları Uygulama Raporu ile Facebook’un toplamda 2.2 milyar aktif kullanıcısı olduğu açıklandı. Bu sayı içerisinde silinen 583 bin sahte hesabın payı oldukça dikkat çekiyor.

Sahte hesaplar yapay zeka ile algılanarak açıldıktan bir dakika sonrasına kadar kapatılmış oluyor. Uygulamada günde ortalama 6.5 milyon sahte hesap açılıyor. Güvenlik için bu hesapların silinmesi oldukça önemli.

Sosyal Medyanın Sahte Hesaplarla Başı Dertte

Sahte hesap sorunu yalnızca Facebook tarafında yaşanmıyor. Twitter ve YouTube gibi köklü sosyal medya kanalları da bu sahte hesaplarla savaşıyor. Nisan ayında yapılan araştırmalar Twitetr üzerindeki tweet atılan linklerin yaklaşık 3’te 2’sinin bot hesaplardan geldiğini ortaya koyuyor. Bu konuda araştırma yapan Oxford Üniversitesi geçen sene sosyal medyadaki bot hesaplarla siyasi görüşlerin etkilendiğini açıklamıştı.

İçerikler Sorunlu

Facebook’un yayınladığı Toplumsal Standartları Uygulama Raporu‘nda önemli bir bilgi daha dikkat çekti. 2018 yılının Ocak, Şubat ve Mart aylarını kapsayan araştırmaya göre uygunsuz içerikler de oldukça fazla. Bu ağda 21 milyondan fazla çıplaklık ve cinsel içerikli paylaşım yapılmış. 3.5 milyon şiddet temalı paylaşım ve 2.5 milyon nefret söylemi paylaşılmış. Tüm bu sakıncalı içerikler Facebook tarafından kaldırılan paylaşımlar. Bu veriler kaldırılan paylaşımlara göre belirlenmiş. Bir de kaldırılamayanlar düşünülürse sosyal medya oldukça sakıncalı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu