Dekorasyon

Ev Dekorasyonunda Halıların Önemi Nedir?

Ev Dekorasyonunda Halıların Önemi Nedir? Ev dekorasyonunda halı seçimlerinizi doğru tercih etmelisiniz. Çünkü halı bir evin tüm havasını anında değiştirebiliyor. Halı seçiminizi en sona bırakmanız en büyük tavsiyemizdir halılarınızı asla mobilyaya göre almamanız gerekir. Çünkü sonrasında mobilyalarımızı değiştirdiğiniz zaman halılarınızı da değiştirmek zorunda kalabilirsiniz. Sizlere tavsiyemiz öncelikle mobilya tercihiniz, ardından halı tercihinizi yapmanızdır. Halı tercihi yaparken özellikle uygun fiyatlı ve leke tutmama özelliği olan halıları tercih etmeniz.

Ev Dekorasyonunda Halıların Önemi Nedir? Halı seçimlerinizi mobilya ve perde seçimlerinin ardından gerçekleştirmeniz gerekir. Desenli halılara uygun mobilyalar seçmek oldukça zordur. Daha düz modeller tercih edebilirsiniz. Daha çok modern evlerde minimalist ve düz renk halılar tercih edilir. Klasik evlerde de yine düz halı seçmekte fayda vardır. Kapı girişlerinde özellikle kaydırmaz halı tercih etmelisiniz. Çünkü evlerin birçoğunda kapı girişleri seramik fayans olduğundan kayabilmektedir. Evinizde çocuğunuz var ise antibakteriyel halı kullanmanızda da fayda vardır. Tüm ev genelinde antibakteriyel halı kullanamıyorsanız çocuk odalarında veya bebek odalarında bu tarz halılar kullanabilirsiniz.

Halı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli

Halı özellikle bir ortamın görüntüsü anında değiştiren bir etkiye sahiptir. Evinizde ki mobilyalarını daha karışık renklerde ise halılarınızı daha düz renklerde tercih edebilirsiniz. Eğer şu anki mobilyalarınızı veya sonrasında değiştirebileceğiniz mobilyalara uygun olmasını istiyorsanız krem ve toprak tonlarındaki halıları tercih edebilirsiniz.

Önemli olan odanızın klasik veya modern görünümlerden hangisini uygun olduğuna karar vermektir. Odanızda antika eşyalar var ise buraya klasik bir halı veya el dokuma halıları Isparta halıları daha uygun olacaktır.

Eşyalarınız mobilyalarınız daha spor modeller ise daha sade halılar tercih edebilirsiniz veya ortaya tüylü halılar, ipli halılarda tercih edebilirsiniz.

Yatak odanızda kullanacağınız halılar yatak odanızın görüntüsüne göre değişkenlik göstermektedir. Dilerseniz yatak odanızı boydan boya haleflikse kaplatabilirsiniz veya ortaya atacağınız bir hayvan tüyü de oldukça şık bir görünüm yaratacaktır.

Mutfağınızda tercih edeceğiniz halıların özellikle leke tutmama özelliğinin olmasına dikkat etmelisiniz. Mutfak kadınların en çok vakit geçirdiği bir yerdir. hal böyle olunca ister istemez mutfaktaki halılar üzerinde daha çok leke olmaktadır. Bunun önüne geçebilmek için leke tutmayan halıları tercih edebilirsiniz.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu