Gebelik

ERKEN MENOPOZ TEHLİKELİ Mİ

ERKEN MENEPOZ

Menopoz süresinin ideali 44 ile 56 yaşlarında görülmesidir. Bu süreçte alacağınız  tıbbi, sosyal ve psikolojik destekler sizin bu süreci çok daha kolay bir şekilde atlatmanıza yardımcı olacaktır. Erken menopozkadının daha çok hazırlıksız yakalandığı ve çocuk sahibi olma şansını tamamıyla kaybettiği dönemdir. Hazırlıksız olarak yakalanan ve erken yaşta bu sorunla tanışan kadınlar psikolojik sorunlar yaşamasına neden olabilir.

35 YAŞININ ALTINDAKİ KADINLARDA MENOPOZ

Genç kadınlarda görülen gelecek kaygısı, evlilik ve çocuk sahibi olma yaşlarını geciktirmelerine neden olabilmektedir. 35 yaşın altında adetten kesilen kadınların yaşadığı bir sorundur. Mükemmellik arayışı içinde iseniz sizde %1 de olsa erken menopoz olma olasılığınız yüksektir 40 yaş altındaki kadınların üretken yaş sınırını tamamlamadan erken menopoz sürecine girmeleri çocuk yapmayı geciktiren kadınlar için hayal kırıklığı yaşamalarına neden olabilir.

                
 ERKEN MENOPOZA GİREN KADINLAR NELERE DİKKAT ETMELİ

Erken menopoza hazırlıksız olarak yakalanmış olan  kadınlarda sıkça görülen kilo alma sorunu yaşamamak  kalp ve kemik sağlığını korumak  için sağlıklı beslenmeye dikkat edilmelidir.  Erken menopoza giren kadınlar da Östrojen düzeyi hızla düşüşe geçeceğinden metabolizmanın yavaş çalışmasına neden olacaktır. Menopoz dönemine erken giren kadınların haftada düzenli olarak 4-5 kez 45-60 dakika sürecek zaman aralıklarında spor  ve aktiviteler yapmalarını tavsiye ediyoruz.

                    

MENOPOZ ÇEŞİTLERİ VE NEDENLERİ

Menopoz sözcüğü, Yunanca Mens (ay) ve pause (durmak) sözcüklerinden türetilmiştir. Doğal menopoz Folüküllerin tükenmesi sonucu ortaya çıkmaktadır fizyolojik durumdur.

                

Erken Menopoz 40 yaşın altında X kromozomundaki değişimler sonucu ortaya çıkan durumdur. . Çevre kirliliği, radyasyon vb hikayeleri olanlarında erken menopoza girdiği yaılan araştırmalar neticesinde ortaya çıkmaktadır.

Prematür menopoz, radyasyon ve kemoterapi sonrası, enfeksiyon kaynaklı, över sendromu, kürtaj ve düşükler, sık gebelik,uzun süre emzirme, ciddi şişmanlık, gibi çevresel faktörlere bağlı olarak  ortaya çıkmaktadır.

                                     

Cerrahi menopoz normal zamanından önce bazı operasyonların neden olduğu menopoz türüdür. Düzensiz adet görenler düzenli adet gören kadınlara  kıyasla daha erken zamanda menopoza girmektedir Bunun yanı sıra  Sigara kullanımı,  genetik bozukluklar, metabolik hastalıklar, enfeksiyon hastalıkları, kemoterapi ve radyoterapi  gibi tedaviler  menopoz, yaşını etkilemektedir.

                                                                   

MENOPOZDA GÖRÜLEN DEĞİŞİMLER.

Menopoz ile birlikte ortaya çıkan östrojen eksikliği fizyolojik ve psikolojik değişiklikler ile ortaya çıktığından, kadınların yaşam kalitesini düşürür. Özellikle erken menopoz  dönemecine giren kadınlarda terleme, ateş basma,sinsi baş ağrıları uykusuzluk depresyon, dikkat kaybı, unutkanlık gibi problemler ile ortaya çıkar.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu