Güzellik

Ergenlik Döneminde Sosyal Gelişim

2511_2
ergenlik dönemi

Ergenlik ile ruhen ve bedenen birçok değişim yaşanır. Bireyin sosyalleşmesi bilindiği gibi ilk önce ailede başlar. Çocukluk döneminde başlayan bu sosyal gelişme, ergenlik döneminde ailenin sınırlarını aşarak arkadaş gruplarında hızla devam eder. Ebeveynlerle paylaşımları azalır. Gizlilik artar. Bağımsız olmak, gönlünce hareket etmek ister. Ebeveynlerini baskıcı ve müdahaleci olarak görüp anlayışsız olmakla suçlama eğilimi içindedir. Sonuçlarını düşünmeden ebeveynlerin fikirlerine karşı çıkarak kendi fikirlerini ön planda tutar. Ergenin ilgisi çoğunlukla aileden yakın arkadaşlara kayar. Özellikle aynı cinsten arkadaşları ile daha çok vakit geçirmek ister. Kendini kanıtlama isteği ön plana çıkar. Aynı zamanda karşı cinse olan ilgi, dış görünüşünü değiştirme çabasını yanında getirir.

Aslında tüm bu duygu ve davranışlar, ergenin içinde bulunduğu çevresel koşullar ile yakından ilgilidir. Olumlu rol modeller alması, dengeli ve yapıcı bir aile, pozitif eğitmenler ve güçlü arkadaşlıklar bu dönemi sağlıklı geçirmesini sağlar. Aile içinde iletişim dilinin doğru kullanılması, yaşadığı sorunlar küçümsenmeden çözümü için duyarlı olunması, aile içinde verilen kararlarda ergene söz hakkı verilmesi, ebeveyn ve ergen arasında sağlam bir dengenin kurulmasını sağlar.

Sosyal Gelişimdeki Olumsuz Etkenler

Aile ve çevrenin yüksek beklenti düzeyi, aşırı kaygı, heyecan, dikkat ve konsantrasyon eksikliği ergeni “başarısız olma” peşin hükmüne itmektedir. Günümüzde internet bağımlılığı da ergenin sosyal anlamda yalnızlığı tercih etmesine neden olmaktadır. Oysa sağlıklı bir ortamda bilgisayar kullanımı, dil ve zihinsel gelişim ile eleştirel düşünmeyi desteklemektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu