Sağlık

Düşük Östrojen Belirtileri

Ergenlik döneminde kadınlarda artması gereken Östrojen hormonunun eksikliği pek çok sağlık sorununu da beraberinde getirir.

Östrojen Eksikliği Nasıl Anlaşılır?

Kadınlık hormonu olarak da adlandırılan hormonun düşük östrojen belirtileri ile gerekli önlemlerin alınması sağlanır. Kadınların kendini bir kadın olarak hissetmesinde östrojen hormonu son derece önemlidir.

Östrojen hormonu hem kadınlarda hem de erkeklerde görülen bir hormondur. Ergenlik dönemine girilme ile birlikte de hormonların düzenlenmesi sağlanır. Kadınlarda östrojen hormonunda erkeklerde de testosteron hormonunda bir artış durumu meydana gelir.

Kadınlardaki östrojen hormonu artışı ile göğüslerde büyüme oluşur. Kalçaların belirginleşmesi ve kadın vücut hattına sahip olunması da bu hormonun ortaya çıkması ile elde edilir. Ancak kimi zaman bir rahatsızlık olarak östrojen hormonu istenilen seviyelere çıkamaz. Bunun belirtileri fark edildiğinde ise hemen gerekli müdahalenin sağlanması gerekir.

Östrojen hormonunun eksikliği yaşayan kadınlarda yorgunluk yaygın olarak görülür. Gün boyu kişinin kendini son derece yorgun hissetmesi ve buna rağmen yeterince uyumama gibi sorunlar östrojen hormonu eksikliği ile ortaya çıkar.

Östrojen hormonunun düşüklüğü ile kalp çarpıntısı, sürekli rahatsız eden ateş basmaları ve titremeler de oluşur. Ayrıca kişiler yeterince odaklanma da sağlayamaz. Gün içerisinde dikkat edilmesi gereken işlere bir türlü konsantre olamamak da düşük östrojen hormonu ile alakalı rahatsızlıklardır.

Östrojen Eksikliği Tedavisi

Östrojen hormonunun tedavisi için öncelikle sorunun tespit edilmesi gerekir. Sorun tespit edildikten sonra da buna bağlı olarak çözüm önerileri ortaya atılır. Doktorunuza başvurarak östrojen hormon miktarınızı ölçtürebilirsiniz. İlaç yöntemi ve sağlıklı yaşama dikkat gibi yolları kullanarak da östrojen eksikliği tedavisi sağlanır. Uzman doktorların size sunacağı yöntemi tercih etmek bu noktada önemlidir. Hatta kimi zaman yaşlanmaya bağlı olarak da östrojen eksikliği ortaya çıkar.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu