Diyet

Dukan Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır, Zararları Nelerdir?

Dukan Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır, Zararları Nelerdir? Bazı trend diyetler dikkat çekmektedir. Dukan diyeti ise bu trend diyetler arasındadır. Dukan diyeti nedir, nasıl yapılır, zararları nelerdir detaylı incelenmelidir.

Dukan diyeti nedir, nasıl yapılır, zararları nelerdir sorusu pek çok kişi tarafından araştırılmaktadır. Dukan diyeti nedir sorusunun cevabı için Fransız bir beslenme uzmanı olan Pierre Dukan tarafından hazırlanan, yüksek protein içeriğine sahip diyet olarak tanımlanabilir. Etkileyici sonuçları olduğu için oldukça fazla rağbet görmüş ve kısa sürede dünya üzerinde yayılmıştır.

Dukan Diyeti Nasıl Yapılmaktadır

Dukan diyeti nasıl yapılmaktadır diye merak eden kişiler için öncelikli cevap, dukan diyetinin evreler halinde yapıldığı şeklinde belirtilmelidir. Toplam dört evreden oluşmaktadır. Bu evreler ise şu şekilde belirtilebilir:

  • Atak evresi, bünyenin şaşırtılıp, yüksek protein ile başlandığı aşama atak evresidir. Bu protein besinleri balık, süt, yumurta, dana eti ve tavuk eti olabilir.
  • Seyir evresi, ilk aşamada olan protein aşamasına sebzelerin eklendiği aşama seyir aşamasıdır. Brokoli, lahana gibi oldukça sağlıklı sebzeler eklenmektedir.
  • Güçlendirme evresinde ise hem et hem de sebze yenilip, güçlenilmektedir. Kuru baklagiller de bu aşamada devreye girmektedir.
  • Sürdürme evresinde ise diyet içerisinde yasak olan bazı besinlerin tüketilmesine izin verilmektedir.

Dukan diyetini uygulayabilmek için öncelikle kişinin hangi evrede olduğu tespit edilmelidir. Bu evreye göre beslenme planı oluşturulmalıdır. Karbonhidrat hiç bulunmazken, tuz tüketimi sınırlı şekilde olmaktadır. Bunlara nazaran yulaf oldukça fazla kullanılmaktadır. Haşlanmış yumurta ve tatlandırıcı kullanımı serbesttir.

Dukan Diyeti Zararları Nelerdir

Dukan diyeti zararları konusunda uzmanlar ikiye ayrılmaktadır. Bazıları zararlı bulurken bazıları ise bu konuda karşıt fikir beyan etmektedir. Peki zararlı diyenler için zararları nelerdir?

Dukan diyetinin en büyük zararı olarak, yoyo etkisi ile kısa sürede kilo verdirip, aynı hızda kilo aldırdığının belirtilmesidir. Düşük yağ ve yüksek karbonhidrat ile uzun vade de sağlık problemlerine neden olabilmektedir.  Besin çeşitliliği açısından eksiklik olduğu için kas miktarının düşmesine de sebep olmaktadır.

Kabızlık, dukan diyetinde lif eksikliğinden dolayı en sık görülen yan etkisidir. Fazla protein alımı nedeniyle de böbrek yetmezliğine neden olabilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu