Gebelik

Doğum Sonrası Kısa Sürede Forma Girmenin Yolları

Doğum sonrası kısa sürede forma girmenin yolları yeni doğum yapmış kadınların sıkça araştırdığı konular arasında yer almaktadır. Doğum yapan anneler yaşadıkları bu eşsiz duygunun keyfini sürerken diğer bir taraftan aldıkları kiloyu vermeyi hedefliyor. Bilinçsiz yapılan diyetler kilo vermek yerine vücut da çeşitli rahatsızlara yol açabilir. Bu yüzden en doğrusu bir uzmana danışmaktır.

Doğum sonrası kısa sürede forma girmenin yollarını mı arıyorsunuz? Hamilelik süresince alınan kilolar bazen zor gidebiliyor. Bu yüzden doğum yapan anneler kısa sürede forma girmek için araştırmalar yapıyor. Ancak bu süreçte bilinçsiz yapılan diyetler kilo vermenizi sağlamaz. Aksine sağlığınızdan olabilirsiniz. Bilinçsiz yapılan diyetler kişi de kas kaybına ve çeşitli hastalıklara neden olmaktadır. Bunun yanı sıra anne sütünün kesilmesine de yol açabilir. Doğum sonrası uzman bir diyetisyen aracılığı ile sağlıklı beslenme programı yapmanız en doğrusu olacaktır. Bununla birlikte günlük egzersizler yapabilirsiniz. Ancak kendinizi yormamaya ve bol su içmeye özen göstermelisiniz.

Doğum sonrası kilo vermek isteyen anneler sağlıklı diyet yapmalıdır. Bunun için gideceğiniz diyetisyen dikkatli seçmelisiniz. Doğum sonrası emzirme süreci oldukça önemlidir. Bebeğin asıl besini anne üstüdür. Bu yüzden sağlıksız yapılan her şey anne sütünü kesebilir. Her yediğiniz besin bebeğinize süt yolu ile geçmektedir. Bu yüzden süt artırıcı besinler tüketmeye özen göstermelisiniz. Kilo vermek uğruna bebeğinizi sütten kesmemelisiniz. Sebze, tahıl, meyve ve et türlerinden yemelisiniz. Aynı zamanda bu süreçte kilo almamak için ekmek, tatlı ve hamur işi gibi besinlerden uzak durmalısınız.

Kilo Vermek İçin 4 Ay Bekleyin!

Doğum sonrası hemen kilo vermeye çalışmayın. Önceliğiniz her zaman bebeğiniz olmalıdır. Uzmanlar kilo vermek için 4 ay beklemenizi öneriyor. Anneler yeni doğum yaptığı için 7/24 bebeği ile yakından ilgilenmektedir. Bu süreçte kilo verebilmek için diyetisyen ve egzersizler almanız gerekiyor. Ancak acele etmeyin! Peki, “doğum sonrası kısa sürede nasıl kilo veririm?” diyorsanız aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz.

 • Bol sıvı alınmalıdır.
 • Geç saatte yemek yenmemelidir.
 • Yağlı besinlerden ve asitli içeceklersen uzak durmalısınız.
 • Düzenli olarak egzersiz yapılmalıdır.
 • Uzman bir diyetisyene gitmelisiniz. Kendi başınıza bilinçsiz diyetler uygulamamalısınız.
 • Kalsiyum bakımından zengin olan yoğurt, süt, peynir gibi besinler kilo vermeye yardımcıdır.
 • Her gün 1 haşlanmış yumurta ve sebze yemeği yemelidir.
 • Vitamin açısından düzenli olarak meyve ve sebze tüketmelisiniz.
 • Sucuk, sosis ve salam gibi işlem görmüş kapalı gıdalardan uzak durmalısınız.
 • Kuru meyveler ve kuru yemişler tüketmelisiniz. Ancak geç saatte tüketmek yerine öğlen vaktinde ara öğün olarak yiyebilirsiniz. Unutmayın ki geç saatte yediğiniz her şey kiloya dönüşür.
 • Hazır içeceklerden uzak durmalısınız. Özellikle kola gibi asitli içecekler tüketmemelisiniz.
 • Canınız tatlı, istediğinde bir tatlı kaşığı pekmez yiyebilirsiniz. Bu sizi hem tok tutar hem de şeker istediğinizi giderir. Ancak düzenli olarak egzersiz yapmaya özen göstermelisiniz.

Doğum sonrası kilo vermek için dikkat edilmesi gerekenleri yukarıda belirttik. Sizler de hamilelik boyunca aldığınız kiloları vermek için uzman bir diyetisyene başvurmalısınız.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu