Sağlık

Doğum Lekesi Nedir ve Nasıl Giderilir?

Doğum Lekesi Nedir ve Nasıl Giderilir? sorusu özellikle yüz ve boyun bölgelerinde gözle görünür doğum lekesi olanların merak ettiği bir konu. Bizde bu yazımızda doğum lekeleri ile ilgili merak edilen konuları ele aldık.

Doğum Lekesi Nedir ve Nasıl Giderilir? sorusuna doğum lekesinin ne olduğundan bahsederek başlamakta yarar var. Doğum lekesi genellikle bebeklerde doğumdan bir hata sonra olgunlaşır. Bu izler kahverengi, parlak kahve, bronz, pembe, kırmızı veya mor olabilir. Her 10 bebekten 1’inde doğum lekesi olduğu gözlemlenmiştir. Doğum lekelerinin temel oluşum nedeni ise deri altındaki kılcal damarların bir araya gelmeleri ile oluşur ve cilt üstünde geçen kanın yoğunluğuna göre lekesini görürüz

Teknoloji geliştikçe birçok cilt problemi giderilebilir hale geldi. Cilt lekeleri, akne izleri ve güneş lekeleri kadar kolay silinebilen doğum lekeleri için evde yapabileceğiniz daha yavaş ama doğal yöntemler bile var.

Doğum Lekeleri Nasıl Tedavi Edilir?

Doğum lekeleri lazer tedavisi ile iyileştirilebilmektedir. Tedavinin genel amacı lekenin olduğu bölgeden geçen kırmızı kan hücrelerini lazer ile yakalamak ve etkisiz hale getirmektir. Bu işlemden sonra damarın içi ısı nedeni ile zarar görür.  Belli aralıklarla stres altında bırakılan bu küçük damarlar bir süre sonra ortadan kaybolmaya başlar ve böylece her uygulamada leke ve lekenin rengi solmaya başlar. Lazer tedavisinin özelliği hedef aldığı kırmızı kan hücrelerini etkilerken diğer hücreleri hiçbir şekilde etkilememesidir ve bu yöntem çok büyük bir istatistik oran ile en iyi iyileştiren ve iz bırakmayan tedavi olma özelliği taşıyor.

Doğum Lekelerine Evde Tedavi

Lazer tedavisi gibi operasyonları yapmayan veya yapamayanlar için evde yapılabilecek bitkisel ve pratik leke tarifi var.

Yarım limon suyu ve bir çay kaşığı dolusu şekere ihtiyacınız var. Opsiyon olarak yeşil çay tozu veya zerdeçal da ekleyebilirsiniz. Bu malzemeleri karıştırın ve leke olan bölgeye sürerek 10 dakika kadar bekletin. Daha sonrasında hafif ve dairesel hareketler ile bölgeye karışımla masaj yapın. Limon suyunun renk açıcı özelliği ve şekerin deriyi hafif ve nazikçe soyması lekelerinizin solması ve zamanla kaybolmasıiçin birebir olan en doğal malzemelerdir. Haftada iki defa bu bakımı uygulayabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu