Diyet

Diyet Yaparken En Sık Yapılan Hatalar Nelerdir?

Diyet Yaparken En Sık Yapılan Hatalar Nelerdir? Sadece sebze yahut ta meyve yemek suretiyle zayıflamaya çalışmak, insanların çok fazla yaptığı bazı diyet hatalarından biridir. Yeterli miktarda hayvansal özellikli protein tüketmeden yapılan diyetler, başta insülin gibi protein özellikli olan hormon veya enzimlerin yeterli miktarda üretilememesi yahut ta çalışamamasına yol açabilmektedirler.

Diyet Yaparken En Sık Yapılan Hatalar Nelerdir? Sebze yahut ta meyvelerden alınan bitkisel protein ile hayvansal gıda ile alınan protein vücut metabolizmasına aynı derecede fayda sağlayamamaktadır. Diyet listesi, sebze ile meyvelerden oluşan zengin bir beslenme planına, diğer besin guruplarını da ilave ederek ve tüketerek uygulanmalıdır.

Tek Tip Beslenmenin Açtığı Zararlar

Hızlı kilo vermek maksadı ile tek tip beslenmek, insanların çok fazla yaptığı bazı diyet hatalarından biridir. Yalnızca sebze yahut ta meyve tüketmek yoluyla kilo vermeye çalışmanın ne kadar sakıncası bulunuyor ise, yalnızca protein temelli bir beslenme çeşidi de aynı oranda hatalı bir beslenme türü olarak belirtilmektedir. Vücudun ihtiyacı olan, hem vitamin hem mineral hem de kas kayıplarına neden olan şey, tek tip diyetle beslenmektir.

Vücudun ihtiyaç duyduğu orandan fazla alınan protein, vücutta asit artığı bırakmaktadır. Bu da kemikler üstünden kalsiyumun çekilmesine neden olmaktadır. Ayrıca, hem böbrekler üstüne yük binmesine hem de bağırsak bitki varlığının bozulmasına neden olmaktadır. Uygulanan bu tip diyetlerin başında kilo verme sağlansa da, insan metabolizmasının bir süre sonra yavaşlaması nedeniyle kilo verme durmaktadır.

Light Özellikli Ürünlerin Kilo Aldırmayacağını Düşünmek

Günlük tüketilmekte olan tüm besinlerde olduğu gibi light ürünler içinde de, kalori bulunmaktadır. Kalori miktarı light ürün içinde daha az bulunmakla beraber, tüketim aşamasında miktara dikkat etmemek, kilo aldıra bilmektedir. Beyaz ekmek yerine tercih edilen kepekli ekmek tüketimi, karbonhidrat alımına neden olduğu ise akıldan çıkarılmamalıdır. Kepek özellikli ekmeğin tüketilmesinin yegane faydası ise, kan şekerinin olduğundan daha yavaş yükselmesidir. Aynı zamanda ekstradan lif alınmasıdır.

Yağ yakacağı düşüncesi ile limon tüketiminden de kaçınmak gerekir. Unutulmaması gereken şey, hiçbir besin maddesi tek başına yağ yakamayacak olmasıdır. Sirke yahut ta limonu su ile birleştirerek tüketmek, tek başına yağ yakımı sağlamamaktadır. Bilinen şey ise, limonlu yahut ta sirkeli suların, alkali değerinin yüksek olmasıdır. Bu özellik sayesinde az da olsa metabolizmayı hızlandırabilmektedir. Limonlu yahut ta sirkeli suyun hoş kokulu olarak içimi daha kolay görülmektedir. Ancak uzun süre tüketilmesi ise mide sorunlarının ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu