Eğitim & Kurs

Devlet Konservatuarlarına Giriş Şartları Nelerdir?

Ülkemizde sanata verilen değerin artması ile her yıl on binlerce genç devlet konservatuarlarına girmek için hazırlanmakta ve sınavlara girmektedir.

Ülkemizde her alanda gösterdiği gelişim ve değişimi sanat anlamında da göstermiş durumdadır. Artık farklı sanat dalarlında dünyaca tanınan sanatçılarımızın yanında gelecek vadeden yüzlerce genç sanatçımız bulunmaktadır. Sanata ve sanatçıya verilen değer de oldukça artmış durumdadır. Bu sebeplerden dolayı ülkemizde konservatuar eğitimine olan talep hayli artmış durumdadır. Konservatuara girmek istene binlerce kişi Devlet konservatuarlarına giriş şartları nelerdir öğrenmek istemektedirler. Çünkü bu konservatuarlara giriş şartı üniversitelerin diğer bölümlerine göre değişiklikler göstermektedir. Bu şartlar eksiksiz öğrenilerek sene boyunca bu yönde hazırlık yapmak ve eksiklikleri gidermek son derece önemlidir.

Devlet Konservatuarları İçin Özel Giriş Şartları

Devlet konservatuarları için özel giriş şartları bulunmaktadır. Yani her üniversite kontenjanını yapacağı sınavı, sınav tarihini ve sınavın şeklini kendi belirlemektedir. Bu sebeple adayların bu konservatuarların internet sitelerindeki duyuruları takip etmeleri oldukça faydalı olacaktır. Ama genel olarak her konservatuara bir yetenek sınavı yapmaktadır. Adaylar bu yetenek sınavı sonuçlarına göre alınmaktadır. Bu yetenek sınavları da girilecek alanın özeliklerine yönelik olmaktadır. Konservatuarların büyük çoğunluğu Üniversite sınavından belirlenen taban puanı alma şartı ve belirli bir yaş şartı aranmaktadır. Yeterli puanı alamayanların yetenek sınavlarına başvuru hakkı olmadığı için üniversite sınavına hazırlık da oldukça önemlidir.

Konservatuarlarda yapılan yetenek sınavları genelde iki aşamadan oluşmaktadır. İlk aşamada istediği sanat dalı ile ilgili sorular sorulurken ikinci aşamada yeteneklerin ölçülmesine yönelik sınav yapılmaktadır. Bu sınavlarda her biri kendi alanında uzman jüriler bulunmaktadır. Bu sayede yapılan sınavın nitelik ve geçerlilik anlamında yüksek seviyelerde olması ve adaylara güven vermesi sağlanmaktadır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu