Sağlık

Çocukların Ateşini Düşürürken Yapılan Hatalar

Çocukları ateşlendiğinde anne babalar telaşa kapılmakta ve bazen farkında olmadan hata yapmaktadırlar. Çocuklar ateşlendiğinde yapılan hatalar incelendiğinde bunlar içerisinde mutlaka bir ya da birkaçı anne babaların yaptıkları arasında yer almaktadır. Dolayısıyla bu konuda biraz daha dikkatli olmak gerekmektedir.

Çocukların ateşinin düşürmek amacıyla genellikle ilk akla gelen yöntem duş aldırmaktır. Ancak bazı anne babalar çocuklarına soğuk duş aldırdıklarında ateşinin düşeceğini düşünürler. Oysa bu yanlış bir davranıştır ve ateşi olan çocuğa ılık duş aldırılmalıdır.

Çocukların ateşini düşürmek için bazı ebeveynler üşür düşüncesiyle çocuğun kıyafetlerini çıkarmamakta hatta daha da örtmektedir. Bu yanlış bir davranıştır ve ateşinin yükselmemesi için çocuğun kıyafetlerinin çıkarılması gerekmektedir.

Ateş Düşürürken Yapılan Yanlışlar

Ateş düşürürken yapılan yanlışlar içerisinde hemen antibiyotiğe başlama yer almaktadır. Genellikle aileler ateş çıkmasını enfeksiyon ile ilişkilendirdiklerinden dolayı hemen çareyi antibiyotikte aramaktadırlar. Ancak unutulmamalıdır ki bilinçsizce içilen antibiyotik daha ciddi ve istenmeyen etkilere yol açabilmektedir. Doktor muayenesi olmadan kesinlikle antibiyotik kullanılmamalıdır.

Anne babaların büyük çoğunluğu çocukları ateşlendiğinde gereksiz ilaç kullanımına düşmektedir. Bu durum en önemli yanlışlardan biri iken ateş düşürücü ilaçların sık kullanımı ilacın zararlı etkilerinin ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Ayrıca yanlış ilaç kullanımı bazı çocuklarda Reye sendromu adı verilen hastalığın çıkmasına ve hayatı tehdit etmesine yol açmaktadır. Bunun yanı sıra bazı ilaçlar da çocuklarda tansiyon düşmesi, bağışıklık sistemi hücrelerinin azalması gibi etkiler meydana getirmektedir.

Çocukların Ateşini Düşürmek

Çocukların ateşini düşürmek için bulunduğu ortamın ısısı iyi ayarlanmalıdır. Ortamın ısısı düşürülmeli, oda soğutulmalıdır. Ilık ıslak uygulamaların ardından hala çocuğun ateşi düşmüyorsa bu durumda hiç vakit kaybetmeden hekim muayenesine götürülmeli, hekim tarafından önerilen ateş düşürücüler çocuğa verilmelidir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu