Yaşam

Çocukların Ateşini Düşürürken Yapılan Hata

Anneler çocukların ateşlenmesi durumunda çok sayıda uygulama yapar. Bazen geleneksel bazen de tıbbi çözümler aranır.

Çocukların sağlığı için son derece önemli olan ateşlenme süreci, çocuğu suya sokmak, soğuk kompres yapmak ya da bilinçsiz ilaç kullanmak gibi çözümlerle daha zor hale geliyor. Çocukların ateşini düşürürken yapılan hatalar konusunda doktorlar uyarılarını yaptı.

Bilinçsiz İlaç Kullanmak

Gereksiz ve bilinçsiz ilaç kullanımı çocuğun ilaca maruz kalması ciddi ölümcül sonuçlara neden olabiliyor. Özellikle çocuğun alerjik reaksiyon yaşayacağı durumlar varsa ilaçların etkisi ölümcül bile olabilir. Gereksiz ve bilinçsiz ilaç kullanımı kesinlikle sakıncalıdır. Çocukların ateşini düşürürken yapılan yanlışlar arasında bilinçsiz bitkisel içecek kullanımı da var.

Soğuk Su ve Buz

Ateşin düşmesi için yapılan bu uygulamalar malinin Hipertermi isimli soruna neden olabilir. Bu durumda çocuğu8n vücut ısısının aşırı derece düşmesi söz konusu olacaktır. Ateş düşürme yöntemlerinden olan bu yöntem, soğuk kompres yerine ılık bir duş şeklinde tercih edilebilir.

Ne Zaman Acil Müdahale Şarttır?

Çocuklarda makattan ölçülen ateşin 39 ve üzerinde olması yüksek ateştir. Yüksek ateş aşağıdaki durumlarda acil müdahale gerektirir:

  • Kronik akciğer sorunu varsa,
  • Vücutta döküntüler varsa,
  • Doğumsal kalp sorunları varsa
  • Sıvı kaybı varsa,
  • 40 dereceye yükseldiyse hemen hastaneye gitmek gerekir.

0-3 yaş çocuklarda ateşin nedeni bakteri enfeksiyonları olabilir. Bu tür durumlar söz konusu olduğunda ateş düşürücülerle sorunun giderilmesi sağlanır. Ateşin nedeni enfeksiyon, zatürre, orta kulak iltihabı, idrar yolu enfeksiyonları ve grip gibi rahatsızlıklar olabilir.

Normal bir çocuk yılda 5-6 kere ateşlenebilir. Bu durum kalın giyinmekten de olabilir. Popodan 38.5 ateş normal kabul edilir ama 39 olunca doktora gitmekte yarar olacaktır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu