Anne-Çocuk

Çocuklarda Boy Kilo Endeksi Nasıl Olmalıdır?

Çocuklarda Boy Kilo Endeksi Nasıl Olmalıdır? Nasıl Hesaplanır? Ebeveynlerin çocuklarda büyüme ve gelişme sürecini takip ederken en dikkat ettiği unsurlardan biri boy ve kilo unsurlarıdır.

Çocuklarda Boy Kilo Endeksi Nasıl Olmalıdır? Nasıl Hesaplanır? Boy ve kilo çocukların yaş ve cinsiyetine göre değişkenlikler gösterir. Aynı cinsiyet ve yaştaki diğer çocuklara kıyasla az kilolu olan çocuklarda büyüme eksiliği görülebileceği gibi kilosu fazla olan çocuklarda da obezite ihtimali ile birlikte kalp-damar rahatsızlıkları ortaya çıkabilir. Dolayısıyla gelişim takibinde boy ve kiloya dikkat ederek birçok rahatsızlığın önüne geçmek mümkündür. Ebeveynler bu iki unsurun olması gereken değerleri hakkında bilgi edinerek çocuklarını takip etmelidirler.

Boy ve Kilo Endeksi Nedir?

Bireylerdeki yağ oranını gösteren değerler boy – kilo endeksi ile ifade edilebilir. Yaş ve cinsiyet değişkenliğine göre farklılıklar bulunduğundan dolayı endeks değeri net bir rakam değil, yüzdelik olarak gösterilir. Bu oran hesaplanınca persentil değerlendirilmesi ile yorumlama yapılır. Bu yorumlama sonucunda da çocuğun hangi büyüme eğrisi aralığında bulunduğu takip edilir. Persentil değerleri yani büyüme eğrisi değerleri de yaş ve cinsiyet farklıklarına göre değişiklik gösterir.

Boy ve Kilo Endeksi Nasıl Hesaplanmaktadır?

Bu endeks çocukların büyüme eğrisi takibiyle birlikte birçok durumu teşhis etmeye yarar. Bazen aynı yağ oranına sahip iki çocuk olur ve biri sağlıklı biri sağlıksız kabul edilir. Bunun nedeni boy- kilo oranı farkı ve de yaş-cinsiyet değişkenliğidir. Çocuğun gelişimi takip edilirken endekste hızlı bir artış fark edilmesi durumunda uzman bir doktora danışılması gerekir. Çocuğunuzu takip ederken boy-kilo endeksi hesaplayabilmek için şu yoları izlemek gerekir;

  • İlk olarak çocuğun boy ve kilosu ölçülür.
  • Sonrasında boy uzunluğunun karesi bulunur.
  • Son olarak kilo boy uzunluğunun karesine bölünür.

En ideal Boy-Kilo Oranı Nedir?

Periyodlu bir şekilde çocukların boy-kilosu ölçülmelidir.  Ölçümden sonra vücut kitle endeksi hesaplanır.  Bu elde edilen değerler sonucunda ise yaş-cinsiyet göz önüne alınarak persentil değerlerine bakılmalıdır. Mesela 1 yaşındaki bir çocuk 13.6 endekse sahipse 3. Persentil değeri aralığına denk gelmektedir. Boy – kilo endeksi ölçümünden sonra doğru bir persentil yorumu edinmek isteniyorsa Dünya Sağlık Örgütünün belirlediği değer aralıklarına bakılmalıdır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu