Sağlık

Çocuğunuzun Paytak Yürüyüşü Hastalık Belirtisi Olabilir

Erken yaşta tedavi edilmezse çocuğunuzun paytak yürüyüşü hastalık belirtisi olabilir. Bebeklerde ilk adımlar aileler tarafından büyük heyecanla karşılanıyor. Hatta aileler bebeklerinde ki ortopedik riskleri göz ardı ediyor ve hemen ayakkabı almaya yöneliyorlar. Çocuklarda yürüme yaşı 12 ila 18 ayları arasında değişiklik gösterebiliyor. Yürüme yaşı 18 ayı geçen çocukların bir uzman görüşünden geçmesi gerekiyor.

Yürüteç günümüzde ki hemen hemen tüm aileler tarafından tercih ediliyor. Ancak bunun doğru bir uygulama olmadığı tekrar tekrar belirtilmelidir. Yürüteç henüz yürümek için yeterli olgunluğa ulaşmamış çocukların bacak ve ayaklarına yük bindirmekten başka bir işe yaramıyor. Yürüteç çocukların bacaklarının parantezleşme problemine yol açtığını gösteriyor.

Çocuğun Paytak Yürümesi

Çarpık ön ayak sorunu yaşayan kişilerde ayağın tarak kemiğinde dönüklükler meydana gelir. Bu nedenle de ters bot kullanımı bu durumlar için önerilir. Çocuğun paytak yürümesi ise bunun gibi ortopedik sorunların riskini taşıması izlenimini verebilir. Eğer içe dönüklük kalçadan veya kaval kemiğinden kaynaklanıyor ise ters bot kullanımının bu konuda hiçbir faydası bulunmaz. Çocuklar yetişkinlerden farklı olarak adım aralıklarını geniş tutarlar. Bunun nedeni dengeyi sağlayabilmeleridir. Böylece paytak yürüyüş ortaya çıkar.

Çocuklarda İçe Doğru Basma

18. aya kadar paytak yürüyüşlerin normal olduğu kabul edilir. Ancak bu aydan sonra muhakkak ortopedi uzmanından randevu almak gerekebilir. Çocuklarda içe doğru basma ilk yürüme deneyimlerinde görülen normal izlenimler olarak kabul edilebilir. Fakat ilk yürüme yaşının geçilmesi halinde de çocuklarda paytak yürüyüş görülüyorsa bu durumun nedenlerinin araştırılması ve varsa ortopedi sorunları erken yaşta müdahale edilerek düzeltilmesi gerekiyor. Erken yaşta yapılan bazı basit müdahaleler ile çocuklarda yürüme sorunlarına önemli oranda çözüm bulunabilme imkanı güdülüyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu