Yaşam

‘Çocuğum Söz Dinlemiyor’ Diyenlere 10 Çözüm Önerisi!

‘Çocuğum Söz Dinlemiyor’ Diyenlere 10 Çözüm Önerisi! Çocuğunuza bir şey söylemek istediğinizde veya bir şey istediğinizde yakın durun. Konuyla ilgili tüm detaylar için yazımızı okuyunuz.

‘Çocuğum Söz Dinlemiyor’ Diyenlere 10 Çözüm Önerisi! Söz dinlemeyen çocuk sorunu yaygın bir sorundur ve genellikle yetişkinlerin yanlış tutumundan ve sabır ve olgunluk eksikliğinden kaynaklanır.

1-Konuşma Mesafesi

Bazı çocuklar şu anda bir şeye ilgi duyuyorlarsa kendilerine söylenenleri dinlemezler. Bu durumda, çocuğun dikkatini çekmek için hafif bir dokunuş işe yarayacaktır.

2-Metinler: Resimleri Kullanın

Çocuğunuzla iletişim kurmak için kelimeler kullanmak her zaman gerekli değildir. Ayrıca bazı dileklerinizi ve hatırlamak istediğiniz şeyleri komik görseller ve metinler aracılığıyla iletebilirsiniz.

3-İsteklerinizi Olumsuz Cümlelerle İfade Etmeyin

“Şu şekilde yapabilirsin, bu şartlar altında” cümleleri, “Bunu yapamazsın” gibi cümlelerden daha anlaşılır ve etkilidir.

4-Limitleri Belirlerken Alternatifler Sunun

Mutfakta oynayamayacağını söylediğinde, ona oynaması için başka bir yer önerin.

5-Tutarlı Olun

Çocuğunuz yapmasını istemediğiniz bir şeyi yaptığınızı görürse, bu konudaki uyarılarınızı görmezden gelecektir. Onun kibar bir insan olmasını istiyorsanız, çevrenizdekilere karşı nazik olmalısınız.

6-Söylediklerinizin Tekrarını Teşvik Edin

Söylediklerinizi bitirdikten sonra, onu iyi anlayıp anlamadığını görmek için çocuğunuza şimdi ne yapacağını sorabilirsiniz. Kendisinden bekleneni tekrar etmesi de çocuk üzerinde uyarıcı bir etkiye sahiptir.

7-İsteklerinizi Kısa Cümlelerle İfade Edin

Uzun cümleler kurmanın, uzun öğütler vermenin ya da küçük çocuklara bir şeyler açıklamaya çalışmanın bir anlamı yok.

8-Seçme Fırsatı Verin, Fikir İsteyin

Çocuklar, bir şeyler yapma seçenekleri varsa işbirliğine daha açıktır. Mümkün olduğunda, çocuğunuza 2 şeyden önce hangisini yapmak istediğini sorun.

9-Hayal Kırıklığına Veya Öfkeye Neden Olabilecek Durumlar Hakkında Önceden Bilgi Verin

Oynak bir oyunu yarıda bırakmak, çocukta hayal kırıklığına veya öfkeye neden olabilir. Birlikte dışarı çıkıyorsanız veya yatma saatine yakınsa, çocuğunuza 5-10 dakika önce hatırlatın.

10-Konuştuğunuz Dil Çocuğunuzun Yaşına Ve Gelişimine Uygun Olmalıdır

Herkes farklı yaş ve gelişim seviyesindeki çocuklara farklı şekillerde yaklaşmak gerektiğini bilir ama asıl olan uygulamadır, değil mi? 3 yaşındaki bir çocukla 6 yaşındaki bir çocuğun algı düzeyi ve dikkat süresi aynı değildir

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu