Moda

Çizgilerin Modası Breton

1900’lü yıllarda Fransız hükümetinin savaşta denize düşen askerleri daha kolay bulmak için onlara çizgili kıyafetler giydirmesi İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra modaya çizgili bluzlar olarak yansıdı. En azından akımın başlangıcı hakkında böyle bir şehir efsanesi var.

Fakat ne zamanki dünyanın en ünlü aktrisleri arasında yer alan efsanevi Brigitte Bardot bu çizgili bluzlardan giyip poz verdi o zaman olay patladı. Sonra olaya Coco Channel’in tasarımları da dahil oldu. Sonuçta denizci modası 1965’li yıllarda herkesin uymaya çalıştığı bir akım oldu. Mavi ve beyaz çizgilerden oluşan kıyafetler hem denizi hem de özgürlüğü çağrıştırıyordu.

Savaş Alanından Sanata

İlk ortaya çıktıklarında askerlerin kıyafetlerinin 21 beyaz, 21 mavi çizgiden oluştuğu ve bunun da Napeleon’un zaferlerini temsil ettiği falan anlatılıyordu ama sonuçta bu hikayeler unutuldu, geriye Brigitte Bardot, James Dean ya da Audrey Hepburn gibi unutulmaz isimlerin denizci modası kıyafetleri içindeki görüntüleri kaldı.

Breton tarz olarak bilinen bu akım zamansız moda içinde sayılıyor, yani eskimiyor, her zaman giyilebilir. Enine çizgili bu bluzlar eteklerin ve pantolonların hepsine uyum sağlıyor. Örneğin seçtiğiniz pantolon zarif kesimli lacivert bir parçaysa mavi beyaz çizgili bluzunuzu giyerek bir davete, kot pantolonsa her yere gidebilirsiniz. Hatta bluzunuz dökümlü ve bol bir görüntü veriyorsa işte sokak modasına da uydunuz. Geçirin ayağınıza botlarınızı, dışarı çıkın. Brigitte Bardot’nun son derece havalı biçimde serbest bıraktığı uzun saçları ise bu çeşit isyankar kıyafetlerin ayrılmaz aksesuarı haline gelmişti.

Geometrik Kombinler

Şimdilerde çizgili bluz modası büyük geometrik desenli kıyafetlerle birlikte kullanılarak yeni bir tarza adapte edilmeye çalışılıyor. Canlı renklerin içinde kalan mavi beyaz çizgiler artık eskisi kadar ortaya çıkmıyor. Belki de bu yüzden denizlerin o özgürlüğü kıyafetlerde hissedilmiyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu