Sağlık

Cinsel İlişki Yoluyla Bulaşan Hastalıklar Nelerdir?

Cinsel İlişki Yoluyla Bulaşan Hastalıklar Nelerdir? Cinsel ilişki ile bulaşan hastalıklar, 30’dan fazla farklı bakteri, virüs , mantar ve parazitlerin bulaşması sebebiyle meydana gelir.

Cinsel İlişki Yoluyla Bulaşan Hastalıklar Nelerdir? Cinsel ilişkiyle bulaşan hastalıklar cinsel temas sonucu oluşan enfeksiyonlar nedeniyle olur. Cinsel birliktelik sırasında kişiden kişiye bulaşan bu bakteriler ciddi hastalıklara neden olur. Enfeksiyonlar, bir kişden diğerine kan, semen, vajinal sıvı ya da vücut sıvıları aracılığıyla geçebilir. Bu hastalıkların erken tanısı tedavi edilebilmesi açısından çok önemlidir.

Cinsel temasla bulaşan hastalıkların, cinsellik haricinde de kişiden kişiye bulaşma riski vardır.  Bu enfeksiyonlar gebelik ve doğum sırasında anneden bebeğe geçebilir ya da kan nakli (transfüzyonu) yoluyla bulaşabilir. Ortak enjeksiyon kullanımıyla bu enfeksiyonların bulaş riski çok fazladır. Cinsel birleşme yoluyla bulaşan birçok hastalık bulunur. Bu hastalıkların tedavi edilebilen türleri ve tedavi edilemeyen türleri vardır.

Tedavi Edilebilen Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar; Sifiliz(frengi), klamidya, trikomoniyaz ve bel soğukluğu (gonore) enfeksiyonları

Tedavi Edilemeyen Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar;  Hepatit B, herpes simplex, HIV (AIDS), HPV (insan papilloma virüsü) enfeksiyonlarıdır. Bu enfeksiyonlar en sık görülen cinsel hastalıklardır.

Cinsel İlişki Yoluyla Bulaşan Hastalıkların Belirtileri Nelerdir?

Cinsel hastalık belirtileri kadınlarda; vajinada kaşıntı, normalde fazla akıntı, genital bölge ve deride lezyonlar ve döküntüler görülmesi, ağrılı cinsel ilişki enfeksiyon belirtisi olabilir. Fakat cinsel yolla bulaşan hastalıkların çoğu belirti göstermez ve sinsi ilerleyebilir. İlerlediğinde ise kansere ve kısırlığa neden olabilmektedir.

Erkeklerde; İdrar yaparken ağrı ve yanma hissedilmesi, penis akıntısı, penis çevresinde kaşıntı ve siğiller, testislerde ağrı, kırmızı renkli yumru ve ülserler, döküntü, ateş, boğazda ağrı, şişmiş lenf düğümleri gibi belirtiler görülür.

Cinsel İlişki ile Bulaşan Hastalıkların Tedavisi Nasıldır?

Bakteriyel olan enfeksiyonlar, antibiyotik ilaçlar kullanılarak tedavi edilir. Parazit enfeksiyonunun neden olduğu hastalıklara ise antiparazitik ilaç tedavisi uygulanır.

HIV, herpes, HPV gibi enfeksiyonların tedavisi yoktur ancak, antiviral ilaçlar kullanılarak enfeksiyon kontrol altında tutulmaya çalışılır.

Hastalıklardan Korunmanın Yolları Nelerdir

Cinsel birliktelik yaşanılacak kişinin hastalık geçmişi olup olmadığı öğrenilmelidir.

Hepatit B ve HPV aşısı ile tedbir alınabilir.

Prezervatif kullanılabilir.

Güvenli cinsellik için partner sayısının tek cinsel partner seçimi yapılmalıdır.

 

 

 

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu