Yaşam

Bilinenin Aksine Çabuk Acıktıran Besinler

Ülkemizdeki insanlar arasında yenildiği zaman tok tuttuğuna inanılan birçok besin maddesi sanılanın aksine bu besinlerin acıktırıcı etkisi bulunmaktadır.

Ülkemizde beslenme alışkanlıkları ve kültürü yöreden yöre değişmektedir. Ama bazı hususlar vardır ülkemizin birçok yerinede aynı amaçla kullanılmaktadır. Özellikle bazı besinlerin yendiğinde tok tutacağına olan yaygın inanışlar bulunmaktadır. Ama tam aksi bir şekilde yendiğinde tok tutmak bir yana yendiğinde açlık hissi uyandıran besin maddeleri bulunmaktadır.

Bu sebeple özellikle sağlıklı ve dengeli bir beslenme alışkanlığı için bu besinleri iyi bilmeli ve tüketirken dikkat edilmelidir. Çünkü bu besinlerin çok büyük bir çoğunluğu beyinle oyun oynayarak daha çok tüketilmesini sağlamaktadır. Özellikle kilo problemi olan insanlar için bu besinleri tüketirken son derece dikkatli davranmaları gerekmektedir.

 

Tüketildiğinde Daha Çok tüketme İsteği Uyandıran Besinler

Bazı besin maddeleri tüketildiğinde doymak yerine beyinde daha fazla tüketme isteği uyandırmaktadır. Bu durumda kişi doysa bile hala yeme isteği devam edeceğinden dolayı sağlıksız ve dengesiz bir beslenme oluşacaktır. Tüketildiğinde açlık sağlayan besinler ise şu şekildedir;

  • Buğday ekmeği kan şekerinin düzenin bozduğundan dolayı tokluk hissi uyandırmamaktadır. Hatta insanlar yedikçe daha fazla buğday ekmeği tüketmek istemektedirler.
  • Yumurtanın beyaz kısmı toklu hissi uyandırmamaktadır. Bu sebeple beyaz ve sarısının birlikte tüketilmesi gerekmektedir.
  • Peynirin içeriğinde yer alan kazein bağımlılık yaratan bir etkisi bulunmaktadır. Bu sebeple tek başına peynir tüketme açlığı gidermemektedir.
  • Hazır yoğurtlar içeriği ile tokluk hissi uyandırmaktan uzaktır. Bu anlamda kesinlikle ev yoğurdu tüketilmelidir.
  • Meyve suları şeker içeriği açısından oldukça zengin ürünlerdir. Bu zengin şeker kan basıncının yükselmesine sebep olmaktadır. Bu durumda sizde açlık hissi uyandıracaktır.
  • Basit karbonhidratlar vücutta çabuk ayrıştırıldığından dolayı kısa süre sonra vücutta tekrar açlık hissi meydana gelmektedir. Bu sebeple basit karbonhidratlar fazla tüketilmemelidir.
  • Dışarıdan hazır alınan işlenmiş gıdalar yerine ev yapımı gıdalar daha çok tokluk hissi uyandırmaktadır.
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu