Teknoloji

Bilgisayarım Başlangıçta Donuyor, Çözümü Nedir?

Bilgisayarım Başlangıçta Donuyor, Çözümü Nedir? Bilgisayarınızı açtığınız zaman bilgisayarınız donuyor mu? Bilgisayarınız donmaya başlıyorsa bu konuda neler yapabiliriz?

Bilgisayarım başlangıçta donuyor, ne yapmalıyım? Başlangıçta bilgisayarın donması pek çok kullanıcının başını ağrıtan konular arasındadır. Bilgisayarın açılma sırasında donması farklı nedenlerden dolayı ortaya çıkabilir Peki, bilgisayar açılırken neden donar? Yanlış yüklenen ya da yanlış çalışan sürücüler yüzünden donma sorunlarıyla karşılaşabilirsiniz. Başlarda hızlı olan bilgisayarınız bir süre sonra problemler çıkarabilir. Açılışta donma sorunu yaşıyorsanız yazımızı inceleyebilirsiniz.

Bilgisayar Donarsa Neler Yapılmalıdır?

Bilgisayarı açarken ilk olarak F8 tuşuna basarak güvenli moda giriş yapın. Bu mod üzerinde bazı programlar çalışmaz. Deneyim masasını kullanarak bilgisayarınızda güvenlik yazılımlarını kaldırabilirsiniz. Windows işletim sistemlerinin tamamında donma sorunu ortaya çıkabiliyor.

Donma Sorununa Neden Olan Diğer Konular

Bilgisayarın başlangıçta donması problemi programı kaldırmanıza rağmen hala devam ediyorsa güvenli mod üzerinden sistem geri yüklemesi yapabilirsiniz.

Antivürüsler

Bilgisayarınızda birden fazla antivirüs bulunuyorsa donma sorunları ile karşılaşabilirsiniz. Kalitesiz antivirüs programlarından mutlaka uzak durmalısınız. Virüs koruma sistem belleğinin büyük bir bölümünü kullanmaktadır. Bu durum donmaya neden olabilir. Bunun için birden fazla kullanılan antivürs programını kaldırabilirsiniz.

Bozuk Driverlar

Bazı zamanlarda driverlar düzgün çalışamayabilir. Bilgisayarınızın donmasını engellemek için direver’ları güncelleyebilirsiniz.

Çalışan Program

Aynı anda çok fazla program çalıştırırsanız, bilgisayarınız donabilir. Bilgisayarınızın donmasını önlemek için ihtiyaç duyduğunuz programları kullanmalısınız. Kullanmadığınız programları mutlaka kapatın.

Isınma

Aşırı sıcaklık, bilgisayarınızı dondurabilir. Bilgisayarınız başladığı zaman yüksek ses çıkarıyorsa aşırı ısınmanın varlığından söz edebiliriz. Dizüstü bilgisayarlarda soğutucu kullanmak doğru bir seçenektir.

BIOS Ayarlarını Sıfırlama

BIOS’u sıfırlamak donma sorununuzu çözebilir.

Hatalı Programlar

Hatalı programlar bilgisayarı donduran sorunlardan bir tanesidir. Kötü yazılıma sahip programları mutlaka bilgisayarınızdan kaldırınız.

Malware

Kötü amaçlı yazılımlar bilgisayarınızın donmasına neden olabilir. Güvenilir antivirüs kullanarak bu yazılımları ortadan kaldırabilirsiniz. Kötü niyetli yazılımlar bilgisayarınıza bulaştıysa hemen bu durumdan kurtulmanız gerekir.

Bilgisayarınızın donması için farklı nedenler ortaya çıkabilir. Sistem geri yükleme yaparak ya da format atarak bu sorundan kurtulabilirsiniz. Ancak, bunların dışında donanımsal sebepler bulunuyorsa bilgisayarınızı servise götürebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu