Teknoloji

Beş Yüz Elli Senedir Her Gün Çalışan Saat!

Beş Yüz Elli Senedir Her Gün Çalışan Saat! Ali Kuşçu, hem matematikçi hem astronom hem de dil bilimci olarak tarihte yaşamış Türk Bilim insanlarından biri olarak bilinmektedir.

Beş Yüz Elli Senedir Her Gün Çalışan Saat! İstanbul ilinde ilk güneş saatini, Fatih Camisindeki minarenin kaidesine yapılmıştır. Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılan bu duvar saati, beş yüz elli senedir görevini icra etmektedir. Fatih Camii minaresinin kaidesi üstüne yapılan güneş saati, İstanbul içerisindeki Osmanlı dönemi eserleri arasında en eski saat olma özelliği ile ön plana çıkmaktadır.

Geçmiş Teknolojinin Ulaştığı Nokta

Ali Kuşçu tarafından Fatih Camii minaresine yapılan güneş saati ile geçmişten bugüne hem zaman hem de namaz vakitleri, güneşin gölgesinin düştüğü açı ile senelerdir belirlenmektedir. Günümüz bilim insanlarının yaptığı açıklamada, insanların ilk çağlardan bu yana zamanı ölçme adına türlü araçlar geliştirdiğini ifade etmektedir. Bu araçlardan en uzun süre kullanıma tabi olanı, hem oldukça pratik hem de en doğru sonucu vermesi ve zamanının belirlenmesi itibari ile güneş saati aleti olarak belirtilmektedir.

Eski Babil ile mısırlılardan beri insanlık, güneşin gölge boyunu hesaplayarak zamanı ortaya koymaya çalışmaktadır. Yapılan bu hesaplamalar çerçevesinde ortaya konulan zaman, İslam medeniyetine ve Osmanlı’ya gelindiğinde de kullanıldığı gözlemlenmektedir. Hatta Türkiye Cumhuriyeti devletinin kuruluşuna kadar kullanıldığı bilinmektedir. Modern dönemde güneş saatine herhangi bir ihtiyacın kalmadığının altını çizen bilim insanları, güneş saatinin gerçek zamanın ölçülmesi anlamında yaptığı katkıların da altını çizmektedir.

Geçmişten Günümüze Ayakta Duran ve Çalışan Saat

1473 senesinde Ali Kuşçu tarafından yapılan güneş saati, o günden itibaren hala çalışır vaziyette bulunmaktadır. Günümüz teknolojik gelişmeleri ışığında test edilen güneş saati, zamanı ve namaz vakitlerini net bir şekilde gösterdiği gözlemlenmektedir. Zamanı ölçmek için kullanılan güneşin gölge boyu, bu saat ile ne denli kullanıldığı görülmektedir. Geçmişteki teknolojinin ve bilgi birikiminin seviyesi hakkında da bilgi sunmaktadır.

Zira iki adet olan güneş saatinden büyük olanı gün boyu vakti ölçerken, küçük olan ise ikindi vaktine kadar ki zamanı ölçmektedir. Burada özellikle dünyanın eksen eğikliği ve İstanbul’un Ekvator ile kaç derecelik bir açı içeriğine dair bilgilere bağlı olarak tespit edildiği de gözlemlenmektedir. Ayrıca camide bulunan güneş saatine dair bir dik üçgen şeklinde ve içerisinde mevsimlere göre üç tane dönence çizgisinin bulunduğu da ifade edilmektedir. Bu çizgilerden biri kış dönencesi olurken diğeri ekinoks üçüncüsü ise yaz dönencesi olarak görülmektedir. Zaman değiştikçe bu zamanlar arasındaki ölçü ortaya koyularak saati döneme ve mevsimlere göre belirlemeye yaramaktadır.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu