Eğitim & Kurs

Beden Diline Hakim Olmanın Oyunculuğa Etkisi       

Oyunculuğunuzu perçinleyecek faktörlerden mutlaka yararlanmanız gerekir. Bunların en önemlisi beden dilini etkili kullanmak.

Beden Dili Neden Önemli?

Sahne dolduğunluğunu ve hakimiyetini daha fazla sağlayabilmeniz için beden dilini kullanmanız çok önemli. Oyununuz içinde anlatmaya çalıştığınızı etkileyecek ve oyununuzun önemini arttıracak herşeyi kullanmanız gerekiyor. jest ve mimiklerinizi etkili kullanmanız sizi sahnede yüceltecektir.

Eğer beden dilinizi nasıl kullanmanız gerektiğini bilmiyorsanız mutlaka profosyonel bir yardım almanız gerekiyor. Bunun için de beden dili eğitimi veren kurumlar sizlere yardımcı olacaklardır.

Beden dilini çok fazla ve abartılı olarak kullanmanız sizi olumsuz etkileyecektir. Bu nedenle dozunda kullanım çok önemlidir. Abartılı el kol hareketleri anlatmaya çalıştığınız şeyin ve oyununuzun önüne geçmemesi gerekir. Çünkü bu şekilde komik duruma düşeceğiniz gibi oyununuzun önemsiz görünmesine de sebep olacaktır.

Beden Dili Kullanımı Önerileri

Eğer kendinizi heyecanlı hissediyorsanız ellernizi tamamen serbest bırakarak heyecanınızın dinmesini beklemelisiniz. Eğer ellerinizi nereye koyacağınızı şaşırıyorsanız ve sürekli olarak vücudunuza dokunduğunuzu hissediyorsanız ellerinizi arkanızda bağlayabilirsiniz. Eğer oturduğunuzda ayaklarınızı sürekli olarak hareket ettirdiğinizi hisseder ve bundan rahatsız oluyorsanız bacak bacak üstine atmak sizin için daha iyi olacaktır. Otururken vücut şeklinizin düz olması ve kambur oturmamaya özen göstermelisiniz. Ellerinizle sürekli olarak saçınızla ya da yüzünüzle oynamanız sizi tedirgin göstereceğinden izleyicinin güvenini kaybedebilirsiniz. Bu nedenle ellerinizi kullanmaya önem göstermelisiniz.

Oyunculuğa direk etkisi olan beden dili kullanımı oldukça önemlidir. Sizleri diğer oyunculardan ayıran ve daha çok tercih edilmenize sebep olacak bütün etmenleri öğrenmeniz ve bunları sahnede doğru uygulamanız gerekir. Beden dilinizi doğru kullanmanız size güven vereceğinden dolayı izleyicinin dikkatini çekebileceğiniz gibi aynı zamanda oyuncu arkadaşlarınızın da kendilerini güvende hissetmelerine neden olacaktır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu