Ekonomi

Bankalar Kredi Vereceği Şirketleri Nasıl Derecelendirir?

Bankalar Kredi Vereceği Şirketleri Nasıl Derecelendirir? Her zaman büyük bir kesimin merak ettiği konuların başında gelen bankalar kredi vereceği şirketleri nasıl derecelendirir sorusunun cevapları olmaktadır.

Bankalar kredi vereceği şirketleri nasıl derecelendirir sorusu günümüzde büyük işletmelerin en fazla araştırdıkları konuların başında gelmektedir. Çünkü işlerin düzenli bir şekilde yürümesi ve istenilen kazançları elde etmek için gerekli olan kredi seçeneklerinde kişiye ait olan şirketin hangi düzeyde olduğu çok önemli bir konu olmaktadır. Kişilerin bundan dolayı banka kredilerinde şirketlerinin durumuna dikkat etmeleri gerekmektedir.

Banka Kredilerinde Şirket Derecelendirmeleri

Genel olarak dünyada krediyi hak etmiş olan tüm şirketlerin bir takım koşulları karşılaması gerekmektedir. Bu koşullar genellikle şirketin skoru ve finansal durumu ile diğer tüm dinamikleri olmaktadır. Şirketlerin kredi başvuruları için gerekli olan bütün koşulların sağlanmasına yardımcı olan muhasebe bilgileri ve diğer detaylar ile kredi limitleri belirlenmektedir. Belirlenmiş kredi limitleri dahilinde en önemli olan limitler belirlenir ve bu limitler en iyi şekilde meydana çıkmasını sağlayan bilanço dikkate alınarak kredi limiti belirlenmektedir. Kredi verilecek olan şirketin finansal hali ve kredi temin edilmesi gereken limitin belirlenmesi en önemli hususların başında gelmektedir.

Kredi Limiti Belirlenmesi

Banka kredi limiti belirlenmesi şirketin daha önce olan ödeme alışkanlıkları ile nakit akış durumuna göre farklı olmaktadır. Bundan dolayı her türlü şirket için farklı bir bilançonun belirlenmesi çok önemli olmaktadır. Kredi limitin belirlenmesi gerekmesi halinde bu bilanço hesabı inceleme yapılarak dikkate alınmaktadır. Şirketlerin hangi şartlarda ve hallerde çalıştığı ile ne türlü çalışarak kredi ödemesinin mümkün olabileceği hesaplaması yapılarak bu şartlar göz önünde bulundurulmalıdır. Kredi derecelendirme hususunda yetkili olan pek çok bankanın kredi vereceği şirketi seçmesi adına çok sayıda çalışma yapması gerekmektedir.

Kredi Verilecek Şirketin Değerlendirilmesi

Kredi verilecek şirketin değerlendirmesi sırasında bankanın iç dinamikleri ile yapılacak değerlendirmelerde şirketin finansal durumunun bilinmesi banka için yararlı olmaktadır. Derecelendirme süreci genellikle kredi derecesi isteyen şirket ve banka arasında ön bir görüşme ile başlamaktadır. Görüşmeler sonrasında gerekli evrak ve bilgilerin uzmanlara verilmesiyle komitenin alacağı karara bağlı olmaktadır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu