Ekonomi

Bankalar Konut Kredisi Faiz Oranları

Ülkemizde ev sahibi olmak isteyenler için oldukça uygun şartlar altında verilen konut kredisi hizmeti bankaların en önemli kredi imkânları arasındadır.

Bankalara konut kredisi faiz oranları anlamında birbirinden bağımsız politikalar etrafında faiz oranlarını belirlemektedirler. Bankalar ülkelerin mali durumlarından, para politikalarından oldukça fazla etkilenen ve riskler karşısında kendisinin koruma altına almaya çalışan kurumlardır. Bu sebeple yıl içerisinde de bankaların kredi faizlerinde farklılaşmalar olabilmektedir. Ülkemizde ev sahibi olmak isteyenlerin çok büyük bir oranı bunu yapabilmek için konut kredilerine başvurmaktadır. Bu sebeple bankaların konut kredisi faiz oranlarını bilmek bu açıdan odlukça önemli olmaktadır.

Bankalardan konut kredisi çekmek isteyen tüketiciler için en önemli ayrıntı bu imkânı sunan bankaların en güncel konut kredi faiz oranlarını bilmek olmalıdır. Güncel oldukça önemlidir. Çünkü bankalar aşağı ve yukarı anlamda konut kredilerinde değişiklik yapabilmektedirler. Bu anlamda bankaların internet sitelerinden alınan bilgiler en güncel bilgiler durumundadır. Ve tüm bankaların konut faiz oranları bu şekilde öğrenilebilmektedir.

Tüm Bankaların Güncel Konut Faiz Oranları

Bankalar konut kredilerinde satın alınan konutun banka tarafından belirlenen tarafsız ekspertizler tarafından belirlenen güncel konut bedeli üzerinden yüzde 80 oranında bir bedel verebilmektedir. Tabi bu anlamda kişinin kendi ve ailesinin belgelendirilebilir gelirinin yüzde 70 oranında aylık taksit ödeme durumu vardır. Yasal olarak bu oran aşılamamaktadır.

Ülkemizdeki bankalar tarafından sunulan güncel konut kredisi faiz oranları ise şu şekildedir; Yapı Kredi Bankası 1.34, ING Bank 1.55, Garanti Bankası 1.41,  QNB Finansbank 1.46,  Akbank 1.63, TEB 1.68, Alternatif Bank 1.43 Ziraat Bankası 1.25, Vakıfbank 1.27, Halk Bank 1.27, Türkiye İş Bankası 1,27 şeklindedir. 100.000 TL bir ev kredisi ihtiyacında toplam geri ödeme anlamında 60 ay vade oranında  143,867 TL’lik oranı ile en avantajlı olan Ziraat bankası konut kredisi hizmetidir.

 

 

 

 

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu