Yaşam

Balığın Faydasını Artıracak 6 Önemli Öneri

 

Balık tüketiminin sağlığa olumlu etkileri pek çok insan tarafından bilinir. Bazı püf noktalara dikkat etmek balığı daha sağlıklı ve lezzetli hale getirebilir.

Balığı pişirme tekniklerine dikkat edildiği takdirde balık vücut için daha sağlıklı hale getirilebilir. Bunun için balığın faydasını artıracak 6 önemli öneri incelendiğinde ilk sırada balığın kızartılarak yenilmemesi yer alır. Çünkü balık kızartıldığı takdirde ağırlığının yarısı miktarında yağı çeker ve bu nedenle kalori miktarı artar, besin değerini kaybeder. Bunun yerine ızgara yapmak, buharda pişirmek ya da fırınlama yapmak gibi yöntemler tercih edilebilir.

Balığın faydasını artırmak için yeşil sebzelerle birlikte tüketilmesi önerilir. Bol limonlu yeşil salata ile balık yenildiğinde vücuda birçok vitamin ve mineral girer.

Balığın Faydasını Artıracak Öneriler

Uzmanlar daha sağlıklı bir vücut için haftada iki kere balık yenilmesini tavsiye eder. Bu sayede hem kalp hem de vücut sağlığı korunurken aynı zamanda yüksek kolesterol sorunu kendiliğinden dengeye girer. Özellikle çocukların zihinsel ve fiziksel aktivitelerini desteklemek ve bağışıklık sistemini daha güçlü hale getirmek için mutlaka düzenli olarak balık tüketilmelidir. Eğer yenilecek olan balık küçükse bu durumda kılçığıyla birlikte yenilebilir. Balığın kılçığında olan yüksek miktardaki fosfor ve kalsiyum bu sayede yiyen kişiye geçer. Kemik erimesi sorunu yaşayanlara balığı kılçığıyla yemeleri önerilir.

Balığın faydasını artıracak öneriler içerisinde balığa limon sıkmak ve balığı çok fazla pişirmemek gibi öneriler yer alır. Hem yenirken hem de hazırlarken balığa limon sıkıldığında limonun içindeki C vitamini ve antioksidanlar sayesinde balıktaki omega 3 kullanımı artar. Bunun yanı sıra balığı çok fazla pişirmek protein kaybına neden olacağından hafif sulu kalacak şekilde pişirilmesi tavsiye edilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu