Sağlık

Bağışıklık Güçlendirmek İçin Bitkisel Reçeteler Nelerdir?

Bağışıklık Güçlendirmek İçin Bitkisel Reçeteler Nelerdir? Vücudu hastalıklara karşı daha dirençli hale getirmek ve koruma altına almak amacıyla bağışıklık sistemini güçlendirmek için çalışmalar yapılmalıdır.

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için bitkisel reçeteler çok sayıda kişi tarafından merak edilmekte olup bunlarda tamamen doğal ve organik gıdalar, bitkiler kullanılır. Böylece hastalıkları daha kolay şekilde atlatmak mümkün hale gelir. Genellikle ilk tercih bitkisel çaylar ve meyvelerden yana olmaktadır. Çok sayıda bitkinin çayı yapılmakta ve bunlar farklı sorunlara iyi gelmektedir. Burada önemli olan nokta çayın iyi ve doğru şekilde demlenmesidir. Doğru tüketim ve çeşitlilik meyveler için de geçerlidir. Meyvelerden alınacak olan vitaminler vücuttaki hücre ve dokuların daha sağlıklı şekilde çalışmasına katkıda bulunacaktır.

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Bitki Çayları

Düzenli olarak tüketilmesi gereken ve bağışıklık sistemini güçlendiren bitki çayları şunlardır:

Yeşil çay: Siyah çayın işlenmemiş hali olan yeşil çay metabolizmayı hızlandırır ve vücuttaki ödemlerin atılmasına yardımcı olur. Gün içinde iki fincan yeşil çay içmek hem kilo kontrolü hem de sağlık açısından faydalıdır.

Kuşburnu çayı: Hem rengi hem de lezzeti ile kendine hayran bırakan kuşburnu çayı aynı zamanda iyi bir C vitamini kaynağıdır. Günde 1 fincan içmek bağışıklık sistemini güçlendirecektir.

Bal ve ıhlamur: Hastalıklardan korunma denildiğinde genellikle çoğu kişinin aklına ilk olarak ıhlamur gelir. Bu çayı bal ile tatlandırarak tüketmek daha da sağlıklı hale getirecektir.

Papatya Çayı: Papatya çayının içinde yer alan değerler mantar ve virüs gibi bulaşıcı hastalıklara karşı vücudun direncini artırmak, vücuttaki beyaz kan hücresi sayısını artırmak gibi etkilere sahiptir.

Bağışıklık Güçlendirmek İçin Öneriler

Bağışıklık sistemi daha güçlü hale gelsin isteniyorsa bu durumda çinko ve C vitamini içerikli gıdaların tüketimine ağırlık verilmelidir. Özellikle c vitamini yönünden zengin olan zerdeçal ve zencefil beslenme düzeni içerisinden eksik edilmemelidir. Buna ilave olarak bergamot, portakal, limon gibi bitkiler de kaynatılıp tüketilebilir. Bitkilerin kabuk kısımlarında yer alan polifenoller virüslerin aktive olmasını olumsuz hale getirir. Bağışıklık sistemini korumak için su tüketimi ihmal edilmemeli ve günde en az iki buçuk litre su içilmelidir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu