Ayakkabı

Babetler Topuklu Ayakkabılar Kadar Zararlı

Biz bayanlar kıyafetlerimize uygun olması, güzelliğimiz, şıklığımız için babet ve topuklu ayakkabıları tercih ederiz. Fakat Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Erhan Özfidan ayakkabılarımızı seçerken ayaklarımızı yoran ve ağrıtanlardan uzak durmamız gerektiğini belirtiyor. Rahat, pratik ve şık olduğundan dolayı sık tercih edilen babet ve düztaban ayakkabılar aslında ayaklarımızın doğal yapısını bozduğunu iddia eden Dr. Erhan Özfidan’ a göre düz ve rahat olduğu için seçilen bu ayakkabıların aslında ayağı tutacak bir yerinin olmamasından dolayı bir süre sonra eklemlerde zedelenme ile sıkıntılar başlıyor. Bütün ağırlık topuklara yüklendiği için kalça ve bileklerde ağrılar başlıyor. Uzun süre giydiğinizde ise yürüyüş bozukluğu ve düztaban gibi rahatsızlıklara sebep oluyor ve ayakların konforu engellendiği zaman ayak sorunları sırtta kireçlenmeye kadar sıkıntı yaratabiliyor diye de ekledi.

Babet Modelleri
Babet Modelleri

Dr. Erhan Özfidan topuklu ayakkabılarında sağlığa zararlı olduğundan bahsetti ve devam etti. Yüksek topuklu ayakkabıların vücut ağırlığını önce yüklediğini ve de bel ile kalçanın sıradan duruşunu bozup rahatsızlıklara neden oluyor dedi. Topuklu ayakkabı ile ağırlık ön tarafa binince belin kavisi artıyor sonuçta bel ve kalça kaslarında gereğinden fazla gerginlik oluşuyor. Ağrılar başlıyor. Aynı zamanda dizlere de ağırlık yükleniyor tabiî ki diz eklemlerinde zedelenmeler oluyor dedi.

 

Babetler de topuklu ayakkabılar kadar zararlı
Babetler de topuklu ayakkabılar kadar zararlı

Ayakkabı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dr. Erhan Özfidan; babet ve topuklu ayakkabı yerine ayaklarımız için en konforlu olanları bulup almalısınız diyor. Ayakkabının topuğunun en fazla 2-5 santimetre olması gerektiğini, ideal yüksekliğin bu olduğunu belirten Dr. Fidan Özfidan ayakkabıların burun kısmının yuvarlak, geniş ve parmakları sıkmayacak şekilde olması gerektiğini söyledi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu