Güzellik

Antioksidanların İnsan Yaşamı İçin Önemi

Antioksidanların İnsan Yaşamı İçin Önemi

 

 

Antioksidan nedir ?

 

Antioksidan vücumuzda bulunan serbest radikalleri (bir elektronunu kaybetmiş ve tepkimeye girmeye meyilli olduğu için diğer hücrelere zarar veren moleküller) vücuttan uzaklaştırmakla görevli maddelerdir. Vücutta üretilebileceği gibi dışarıdan besin yoluyla da alınabilen antioksidanlar, bağışıklık sisteminin düzenlenmesine de yardımcı olurlar.

 

Hangi besinler antioksidan içeriyor ?

 

İnsan vücudunda antioksidan üretimi 25 yaşından itibaren oldukça yavaşlıyor ve bu noktada antioksidan içeren besinlerin tüketimi büyük önem kazanıyor. Antioksidan içeren besinlerin başında sarımsak, üzüm, yaban mersini, çilek, ahududu ve böğürtlen geliyor.

 

 

Antioksidan hangi hastalıkları önlüyor ?

 

Antioksidanlar vücutta bulunan serbest radikalleri vücuttan uzaklaştırırlar. Dolayısıyla serbest radikallerin sebep olduğu birçok rahatsızlığı önlerler. Bunun yanında kanser, kalp damar hastalıkları ve Alzheimer, antioksidanların düşmanı olduğu hastalıkların başında geliyor. Ayrıca antioksidanların üst solunum rahatsızlıklarında da etkili bir çözüm olduğu kanıtlanmış bir gerçek.

 

 

Antioksidanlarla ilgili dikkat edilmesi gereken durumlar

 

Her ne kadar antioksidanlar birçok hastalığın çözümü olsa da bazı durumlarda antioksidan tüketiminde dikkatli olmakta fayda var. Örnek vermek gerekirse, kanser tedavisinde kullanılan radyoterapi ve kemoterapi yöntemleri, ortaya çıkardıkları serbest oksidanların kanserli hücreleri yok etmesi esasına dayanıyor. Fakat bu süreçte fazlaca tüketilen antioksidanların, kemoterapi ve radyoterapi sonrası ortaya çıkan serbest oksidanları vücuttan uzaklaştırma ihtimalleri bulunuyor. Bu durumda da tedavi olumsuz sonuçlanıyor.

 

 

Hamilelikte kullanımına da dikkat etmek gerekiyor. Aslında yapılan araştırmalar hamilelik sürecinde tüketilen antioksidan bebeğin astım gibi ağır üst solunum yolu hastalıklarına yakalanma ihtimalini düşürdüğü ispatlamış olsa da ihtiyatlı davranmakta fayda bulunuyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu