Anne-Çocuk

Anne Sütünün Sağılması ve Saklanması Hakkında Her Şey!

Anne Sütünün Sağılması ve Saklanması Hakkında Her Şey! Anne ve bebekleri arasındaki en temel ilişki, bebeğin anne sütü ile beslenmesini oluşturmaktadır. Anne sütü, bebeğin ihtiyaç duyduğu tüm vitamin ve mineralleri içermektedir. Anneyle bebekleri yan yana geldiğinde, annelik içgüdüsü ile hareket eden kadınlar, bebeklerini sürekli emzirmek istemektedir. Ancak yaşamın koşullarının gereği bu durum, zaman zaman mümkün olmaya bilmektedir. Bu gibi durumlarda teknolojinin sunduğu imkânlardan yararlanılmaktadır.

Anne Sütünün Sağılması ve Saklanması Hakkında Her Şey! Süt pompası gibi aparatlar kullanılarak annelerin sütlerini sağmaları gerekebilmektedir. Bu sayede emzirme durumu oluşmayan zaman dilimlerinde bebekleri için sütlerini bıraka bilmektedir. Anne sütünün sağılması işlemi, bebek için olduğu kadar anne için de yararlı bir işlerlik sağlamaktadır. Sağım sayesinde anneyi rahatsız edecek dolgunluğa ulaşmayan göğüsler kadar, beslenme açısından zengin içerikli sütten mahrum kalmayan bebeklere değin yararlılıkları bulunmaktadır.

Anne Sütünün Sağılma Nedenleri

Bazı zamanlarda annelerin sütü çok fazla gelmektedir. Bundan dolayı annenin memeleri gerilmektedir. Gerilme işlemi, meme ucunda da aynı şekilde görülmektedir. Bu gerginlik, bebeğin emmesini zorlaştırmaktadır. Bu şekilde emme işlemini gerçekleştiremeyen bebeğin işini kolaylaştırmak gerekmektedir. Bunu da, süt sağma pompası kullanarak sütün bir miktarının sağılma işlemi ile gerçekleştirilebilmektedir. Bu sayede anne de rahat etmektedir. Bebekler de kolay bir şekilde emme işlemini gerçekleştirerek beslene bilmektedir.

Çalışan anneler, işe gittikleri zaman dilimi içerisinde yahut ta evin dışında bulundukları bir zamanda, bebeğinin beslenme saati geldiğinde yanında bulunamaması durumlarında, sütünü sağarak bebeğinin beslemesini sağlamaktadır. Bebeğinin yeterli miktarda beslenmesi adına sağdığı sütünü bebeğinin beslenmesi için geride bırakmaktadır. Bazı zamanlarda da annelerin sütü yeterli miktarda gelmemektedir.

Yeterli miktarda süte ulaşabilmesi amacı ile meme içerisindeki süt kanallarının hareketler indirilmesi icap etmektedir. Bunun içinde sütü arttırmak maksadı ile pompa kullanılmaktadır. Süt kanallarına aktif ileti göndermenin yolu olan süt sağma işlemi, süt sağma pompası aracılığı ile gerçekleştirilmektedir. Anneler, sütlerini sağarak depolama ve ihtiyaç halinde kullanmak maksadı ile de süt sağma pompasını kullana bilmektedir.

Süt Saklama Koşulları

Anne sütü oda sıcaklığında yaklaşık olarak üç saat kadar bozulmadan bekleye bilmektedir. Buzdolabının normal bölmesinde üç gün boyunca saklanabilen süt, dondurucu bölmesinin de üç ay süresince kendini muhafaza edebilmektedir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu